Zadaniem mięśni głębokich jest utrzymanie prawidłowej postawy ciała i trzymania równowagi podczas chodzenia, biegania czy wykonywania innego rodzaju ćwiczeń. Dzięki swoim funkcjom zabezpieczają nasz kręgosłup i stawy przed nienaturalnymi dla nich ruchami, które mogą spowodować kontuzje.
W przeważającej części zbudowane są z włókien czerwonych, czyli takich, które mogą być długo poddawane dużym obciążeniom, po czym szybko się regenerują. Jest to zestaw około 40 mięśni przyczepionych do miednicy oraz kręgosłupa.
W skład wchodzą: mięsień wielodzielny, mięsień poprzeczny brzucha, wewnętrzny mięsień skośny, przeponę oraz mięśnie obręczy miedniczej.
Skąd moda na trening mięśni głębokich?
Z tych mięśni ludzie korzystali od zawsze przy codziennym funkcjonowaniu. Będąc rolnikiem, myśliwym, górnikiem lub posiadając inny zawód w którym mamy dużo ruchu i więcej pracy fizycznej.
Dziś czasy się zmieniły, a wyręczające nas maszyny i męczące nasze ciała biurka generują osłabienie mięśni głębokich przez co zaczynają się problemy z garbieniem, bólami pleców, przodopochyleniem miednicy i innymi równie groźnymi bolączkami ludzi siedzących.
Jak trenować mięśnie głębokie?
deska (plank),
bird dog (naprzemienne unoszenie – lewa ręka i prawa noga, prawa ręka i lewa noga),
plank boczny (podpór bokiem na łokciu i stopach, opuszczamy i unosimy biodra),
superman (kładziemy się brzuchem na ziemi, ręce przed sobą, nogi wyprostowane, unosimy jednocześnie nogi i ręce),
wspinaczka górska (pozycja jak w desce i naprzemiennie zbliżamy kolano do ręki),
plank boczny z unoszeniem nogi (robimy plank boczny i nogę zewnętrzną zginamy w kolanie, kierując ją jak najbliżej głowy).

Jakie płyną korzyści z silnych mięśni głębokich?
uzyskanie lepszej równowagi,
poprawienie koordynacji ruchowej,
przyrost siły rzeczywistej,
zmniejszenie lub całkowity brak bólów kręgosłupa,
życie codzienne! (czyt. nie straszny nam oblodzony chodnik czy hamowanie autobusu)